2023.gada 29.septembrī Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas (DAIF Latvija) un Aizsardzības ministrijas delegācija piedalījās pirmajā Starptautiskajā Aizsardzības industrijas forumā (DFNC1), Kijevā, Ukrainā. Pulcējot alianses industriju un ministriju pārstāvjus tika analizētas sadarbības un investīciju iespējas, virzieni un atbalsta instrumenti.
DFNC1 apvienoja 252 uzņēmumus no vairāk nekā 30 valstīm, kas ražo pilnu ieroču, militārā aprīkojuma un aizsardzības sistēmu klāstu. Forumu kopīgi organizēja trīs ministrijas: Ukrainas Stratēģisko nozaru ministrija, Ukrainas Aizsardzības ministrija un Ukrainas Ārlietu ministrija. Šī ir pirmā reize, kad šāda mēroga pasākums notiek Ukrainā. Pasākumā piedalījās artilērijas, dronu, munīcijas ražotāji, inovatīvas programmatūras izstrādātāji un unikālu sarežģītu tehnoloģiju īpašnieki no partnervalstīm. Turklāt pievienojās Ukrainas valsts un aizsardzības rūpniecības kompleksa privātie uzņēmumi - gan plašas uzņēmumu grupas, gan aizsardzības tehnoloģiju jaunuzņēmumi.
Starptautisko aizsardzības industrijas forumu atklāja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Kā savā uzrunā teica Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ''Pirmajā Starptautiskajā aizsardzības industrijas forumā izveidojām Aizsardzības industriju aliansi. Ieroču un militārā aprīkojuma ražotāji no visas pasaules var pievienoties tās pamatdeklarācijai un demonstrēt gatavību veidot brīvās pasaules arsenālu ar Ukrainu.'' Valsts vadītājs atzīmēja, ka tieši tagad un tieši Ukrainā tiks noteikti visspēcīgākie aizsardzības un rūpniecības kompleksi, to prioritātes un aizsardzības standarti pasaulē nākamajām desmitgadēm. Viesus uzrunāja Ukrainas prezidenta biroja vadītājs Andrijs Jermaks, premjerministrs Deniss Šmihals, aizsardzības ministrs Rustems Umerovs, ārlietu ministrs Dmitro Kuleba, stratēģisko nozaru ministrs Oleksandrs Kamišins. Eiropas Savienības Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs un partnervalstu pārstāvji sniedza īpašus video vēstījumus. Ēriks Šmits, Schmidt Futures dibinātājs, uzstājās ar runu. Foruma goda runātāji bija Slovākijas aizsardzības ministrs Martins Sklenārs (Martin Sklenar) un NATO ģenerālsekretāra vietniece Vendija Gilmora (Wendy Gilmore). Savās runās Ukrainas amatpersonas izteica pateicību partneriem par atbalstu Ukrainai un ticību lielajām jaunajām iespējām, ko paver forums. Ražojot tādu ieroču daudzumu, kas apmierinās visas mūsu valsts un tās partneru drošības vajadzības.
Ukrainai ir nepieciešamā bāze, lai izveidotu spēcīgu aizsardzības rūpniecības kompleksu. Ukrainas uzņēmumi jau ražo artilērijas munīciju un patronas, NATO kalibra 155 mm artilērijas sistēmas, kā arī unikālas automatizētas sistēmas: jūras dronus, tālsatiksmes UAV, raķetes, prettanku sistēmas, kuras efektīvi izmanto priekšā. Ukrainas ražošanas un Ukrainas tehnoloģiju attīstības temps nepārtraukti pieaug. Aizsardzības nozare ir viena no galvenajām Ukrainas ekonomikas attīstības sastāvdaļām. Foruma ietvaros Ukrainas puse parakstīja 20 dokumentus ar ārvalstu partneriem. Tie ir nolīgumi un memorandi par dronu ražošanu, bruņumašīnu un munīcijas remontu un ražošanu. Sadarbības formāti ietver kopīgu ražošanu, tehnoloģiju apmaiņu un komponentu piegādi. Aizsardzības sadarbība ar Ukrainu ir vienlīdzīga partnerība, kas stiprina visas puses.
Ražošanas lokalizācija Ukrainā ļaus piesaistīt plašu tehnoloģiju, ideju, risinājumu klāstu un saņemt ieročus, kas pārbaudīti reālos kaujas apstākļos. Starptautiskā aizsardzības industrijas foruma laikā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja par vairākām jaunām iniciatīvām aizsardzības sadarbības stiprināšanai. Tādējādi, lai palielinātu Ukrainas aizsardzības nozares investīciju pievilcību, nozarei tiks ieviests īpašs ekonomiskais režīms. Tās izstrāde ir uzticēta Ukrainas Stratēģisko nozaru ministrijai, Ukrainas Aizsardzības ministrijai un Ukrainas Ekonomikas ministrijai. Detālplānojums tiks iesniegts līdz gada beigām.
Tiks izveidots arī īpašs Aizsardzības fonds, kuru vadīs Ukrainas Aizsardzības ministrija. Tas tiks papildināts ar aizsardzības uzņēmumu dividendēm un peļņu no Krievijas Federācijas konfiscēto Krievijas aktīvu pārdošanas. Līdzekļi tiks sadalīti trīs jomās: karavīru labklājība, militārā infrastruktūra un jaunu tehnoloģiju attīstība. Tas ļaus Ukrainas Aizsardzības ministrijai piesaistīt vēl vienu finansējuma avotu – papildus valsts budžetam un privātajām investīcijām.
Svarīgs foruma notikums bija Aizsardzības industrijas alianses izveide, kurai var pievienoties ikviens ieroču un militārā aprīkojuma ražotājs no dažādām pasaules valstīm. Līdz foruma slēgšanai Aizsardzības industrijas aliansei bija pievienojušies 38 uzņēmumi no 19 valstīm. Foruma ietvaros notika valsts vadības divpusējas un daudzpusējas tikšanās ar Ukrainas partnervalstu un ārvalstu aizsardzības uzņēmumu pārstāvjiem.
DFNC1 galvenais sauklis ir brīvās pasaules arsenāla veidošana kopā, jo brīvībai ir vajadzīgs spēks, lai aizstāvētos pret tirāniju. Ja ir interese pievienoties industrijas aliansei, rakstiet mums info (att) federacija.lv!
Vairāk: video
Materiāls tapis sadarbībā ar Ukrainas Ārlietu ministriju